oszczednie

Oszczędzanie

Jak kupić złoto jako zabezpieczenie przyszłej emerytury

Niezależnie od tego, czy w przyszłych latach posiadanie srebra będzie legalne, to taki rodzaj pieniądza warto posiadać. Przy czym nie powinno się ładować wszelkich swoich środków w metale szlachetne!

Należałoby się zastanowić, czy nabywać złoto a może srebro? To zależy od grubości Twego portfela, jeżeli mówimy o drobnych wartościach finansowych (do 10 000 PLN), to raczej srebro, obszerniejsze nabycia szlachetnych metali powinno się rozdzielić na srebro i złoto.

Srebro i złoto inwestycyjne nie posiada żadnej korelacji z biżuterią (obrączki są tak zwanym złomem metali szlachetnych posiadający rzeczywistą wartość dopiero po przetopieniu). Cena rynkowa złota (tzw. cena SPOT) bywa wartością niestałą w przedziale czasowym i w czasach obecnych przedstawiana jest w dolarach.

Zakupić należy monety oczywiście bulionowe o możliwie dużej rozpoznawalności w skali świata, więc nie żadne lokalnie bite pamiątki po Janie Pawle II. Do selekcji mamy kilka monet bulionowych o światowym zasięgu, np.: australijski Kangur. Powinniśmy unikać tego co z Chin, bo tam dużo łatwiej o podróbki.

Złoto w sztabkach na emeryturę

Pamiętajmy też, że w przypadku bulionowych monet nie ma wielkiego znaczenia tak zwany poziom menniczy oceny monety, ważna jest jej ciężar, aby nie utracono złota. Jasne jest, że im mniej zarysowań, tym prościej odsprzedać tę formę złotego kruszcu. No a co jest powodem, że nie sztabki? W ich przypadku również należy zadbać o poziom rozpoznawalności, dlatego powinno się nabywać nie lokalne wytopy, lecz np. ze Szwajcarii, na przykład o oznaczeniu znakiem Argor-Heraeus. Tu istotna sprawa: powinny to być złote sztabki z akredytacją (Londyńska Giełda Złota). Każda z nich posiada indywidualny numer oraz najlepiej aby była zamknięta w hermetyczne przezroczyste plastikowe pudełko. Diler ma prawo dodać także dodatkowo certyfikat z niepowtarzalnym numerem sztabki, w przypadku monet tego typu niepowtarzalnych numerów nie ma, z tego powodu te certyfikaty większego sensu nie mają.

Handel złotem posiada zerową stawkę VAT, a do tego dla osób prywatnych istotne może być to, by kupować od firmy. Kupić powinno się u dobrego handlarza, a tych jest w Polsce niewiele i niełatwo polecić takiego. Z pewnością w banku będzie sporo więcej kosztowało. Jest szansa, aby nabyć sztabki przy okazji wizyty w dużych miastach w siedzibie handlarza, wcześniej anonsując się telefonicznie.

Więcej tu : http://grzegorzdeuter.pl/jak-inwestowac-w-zloto-i-srebro-czesc-2/